Bilgisayar kullanan insanlardan duyduğum en yaygın şikayetlerden biri yavaş bilgisayar performansıdır. Neyse ki, sürünen bir bilgisayarla yaşamak zorunda değilsiniz.

Benim gibi bir bilgisayar meraklısı olmasanız bile, bilgisayar yavaşlığının en yaygın nedenlerinin çoğunu düzeltebilirsiniz.

İşte Windows bilgisayarınızın yavaş olmasının nedenleri. Bu ipuçlarından bazıları diğerlerinden daha fazladır. Bir şey denemeden önce bu yazının tamamını okumanızı tavsiye ederim, böylece hangi ipuçlarının sizin için geçerli olabileceğine karar verebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmayı Unutmayın

Bilgisayarların hala sık sık iyi bir yeniden başlatmaya ihtiyacı vardır. Hangi programları kullandığınıza bağlı olarak, bu haftada bir kez veya günde bir kez anlamına gelebilir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak, bir beyaz tahtayı bir silgiyle silmek yerine alkolle temizlemek gibidir. Son bir kez yeniden başlattığınızdan bu yana Windows’un bellekte biriktirdiği her şeyi temizleyerek temiz bir sayfa sunar.

Telefonunuz ve tabletiniz de bilgisayar olduğu için aynı şekilde. İyi çalışmasını sağlamak için bunları zaman zaman yeniden başlatmanız gerekir.

Yavaş Sabit Disk

Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bilgisayarınızın hızını önemli ölçüde artırabilmenin en pahalı yollarından biri bir SSD sabit sürücü satın almaktır. SSD “yarıiletken sürücü” anlamına gelir ve çoğu bilgisayarın sahip olduğundan farklı bir sabit sürücü türüdür.

Dizüstü bilgisayarınızda zaten bir SSD sabit sürücü varsa, bir SSD’nin standart sabit sürücülerden çok daha pahalı olduğu için muhtemelen çok küçüktür. Neyse ki, mevcut bir dizüstü bilgisayara bir tane eklemek zaten içinde bir SSD sürücüsü olan bir dizüstü bilgisayar satın almaktan daha ucuz.

 

Yetersiz Ram

Birçok bilgisayar 4 GB RAM ile geliyor gibi görünüyor ve yıllarca böyle oldu. Bu miktar birçok bilgisayar kullanıcısı için yeterli oluyor, ancak diğerleri için yeterli değil.

Neyse ki, RAM yükseltmek oldukça ucuzdur ve çoğu bilgisayarda kolay bir iştir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bilgisayarınızın kullanma kılavuzuna bakın ve RAM eklemenin ne kadar zor olup olmadığını öğrenmenizi öneririm.

Çoğu masaüstü bilgisayarda oldukça basittir, ancak bazı dizüstü bilgisayarlar RAM’e ulaşmak için birkaç çemberin içinden atlamayı gerektirir. Yeni RAM satın almadan önce dizüstü bilgisayarınıza neler yapmak istediğinizden  emin olmalısınız. Ne tür bir RAM satın almanız gerektiğini öğrenmek için yine de kılavuza ihtiyacınız olacaktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz