Çilek, yaz mevsiminin sembolüdür, yoğun bir kırmızı renkle yaz mevsimine merhaba der ve sizi sağlığa çekmek için güzel bir koku kullanır. Sağlık avantajları ile yüklüdür vitaminler, mineraller, antioksidanlar, lif, proteinler ve lezzetli bir meyve olduğu için iyi bir beslenme seçeneği sunar. Herhangi bir tatlıyı da eşsiz lezzetiyle daha iyi bir sunum hazırlar.

Birçok şekilde kullanılabilirler: Sade meyve olarak tüketilebilir, tatlıyla tüketilebilir, meyve suyu olarak tüketilebilir, turşu olarak tüketilebilir eşsiz bir çilek reçeli olarak da tüketilebilir. İşte çileğin ilginç faydaları

 

Antioksidan bir besindir

Parlak kırmızı tonları, çileklerin antioksidanlar, flavonoidler ve fito-besinler ile yüklendiğini, hücrelerinize oksidatif kaygıyı önlemek, yaşlanmayı azaltmak ve aynı zamanda durumu durdurmak için onaylandığını gösterir.

Çilek yemek soğuk algınlığı ve grip gibi bağışıklığınızı korumak için iyi bir yoldur. C vitamini, bakteriler, mikroorganizmalar, enfeksiyonlar ve hastalıklara karşı en iyi askerleriniz olarak görev yapan beyaz kan hücresi sayısını artırır.

Kalp Sağlığı ve Zindeliği için Mükemmel

Araştırmalar, C vitamininin kalbiniz için o kadar etkili olduğunu ve hafif egzersize zıt olduğunu ortaya koydu! Her çilekte bulunan C vitamininin zengin dozu, tamamen serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca kardiyo sistemindeki kılcal kısıtlamayı durdurur ve çilekleri sağlıklı bir kalp için mükemmel bir seçim haline getirir.

Yağlı Yakıma Sürecinde İyi Bir Besin Kaynağıdır

Çileklerin kolesterolün yanı sıra yağları yoktur, bu da onları vücudunuzu yaslamak için mükemmel bir atıştırmalık yapar. Aynı şekilde inanılmaz derecede düşük kaloridir, bu da günlük kalori tonlarını azaltmaya daha fazla yardımcı olur, bu nedenle yağ yakımını teşvik eder.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Kötü göz sağlığı, gerekli besinlerin eksikliğinden de kaynaklanır. Aslında katarakt, akşam körlüğü ve maküler bozulmayı en aza indirdiği kanıtlanmış fito kimyasallar ve antioksidanlarla birlikte An ve C Vitaminleri vardır.

Çileğin Faydaları

Kanser Hücrelerini Durdurmaya Yardım Ediyorlar

Ellagic asit güçlü bir antikanserojen ve antimutagenik etkisi olan bir fenolik asittir.

Ellagic asit kansere yol açan maddeleri (mutagen) inaktif duruma getirir.

Hücresel DNA da kanserojenlerin bağlanmasını engeller.

Kırışıklıkları Azaltırlar

Çilek, aslında kolajen üretimini arttırdığı kanıtlanmış yüksek C vitamini dozu nedeniyle kırışıklıkları ve yaşlanmanın görünür göstergesini azaltmaya yardımcı olur. Kollajen cildi sıkılaştırır, tonlandırır ve elastikiyetini korur, tüm vücudunuz için daha genç ve daha sağlıklı bir cilt sunar.

Kolesterolü Düşürürler

Sağlıklı kalmak için LDL (kötü) ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini dengelememiz gerekir ve ayrıca arterlerimizde plak birikimi aşırı LDL derecelerine katkıda bulunabilir. Çilek, azalan plak oluşumuna ve sonuç olarak LDL seviyelerine önemli ölçüde bağlı olan lif, ellagic asit ve birçok antioksidan içerir.

Ödemi Azaltırlar

Enflamasyon, en tipik eklem iltihabı ve şişmiş bacaklardan biri olan farklı formlarda bulunabilir. Çileklerin sağladığı antioksidanlar, potasyum ve magnezyum, vücuttaki iltihabı ortadan kaldırmak ve aynı zamanda sıvı dengesini geri kazanmak için ideal bir yardımcıdır.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olur

Antosiyanin Arter duvarlarınızın, kan basıncınızı düşürmek ve kalp sağlığınızı iyileştirmek için daha geniş ve esnek hale gelmesine yardımcı olabilecek doğal bir bileşiktir.

Sindirime İyi Gelir

İyi bir lif kaynağı olan çilek kabızlığı giderir

Doğum Kusurlarını Önlerler

Folat açısından zengin bir besin olduğundan sağlıklı hücre büyümesi ve fonksiyonu için önemlidirler.

Saç Sağlığını Geliştirir

Çilek tüketmenin aslında saç sağlığını arttırdığı, saç köklerini güçleştirdiği , daha güçlü bir saç büyümesi için B vitaminleri, bakır ve etkili antioksidanlar sunduğu bilinmektedir.

Not: Gıdalar tamamen Tedavi değildir tedavilerin yanında sizlere faydası olur. Ve Unutmayın ki Her şeyin Fazlası ZARARDIR!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz