Ülkemizde de yetiştirilen ve bolca bulunan  mango meyvesinin faydaları anlatmakla bitmiyor biz bugün sizlere mango meyvesinin faydalarından bahsedeceğiz.

Mango Meyvesinin Faydaları

1-Kanseri Önler

Mango meyvesinde araştırmalar yapıldığında antioksidan bileşiklerin meme, prostat, kolon ve lösemi kanserine karşı koruma sağladığı gözlenmiştir.

2-Cilt Temizler

Temiz pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız uzmanlar her gün mango yemenin ciltte gözle görülür faydaları olacağını söylüyor.

Mango Meyvesinin Faydaları

3-Göz Sağlığını Korur

Her gün Mango Tükettiğimizde Günlük A vitamini ihtiyacının Yüzde 25 kadar kısmını karşılamış oluruz. bu durumda ise göz kuruluğu azalır göz sağlığımız korunur ve gece körlüğü yok olur.

4- Vücudu Alkalize Eder

Meyvede Bulunan asitler vücudun alkali rezervinin korunmasında büyük rol oynar.

Mango Meyvesinin Faydaları

5- Sindirime Yardımcı Olur

Mangodaki bol lif içeriği sindirimin düzenlemesine yardımcı olur. Bu kalitede bir meyve olan  mango dâhil olmak üzere birçok meyve bulunmaktadır.

6-Bağışıklığı Güçlendirir

Mangolarda bulunan A vitamini ve C vitamininin bolca bulunması bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Mango Meyvesinin Faydaları

7-Yaşlanmayı Geciktirir

Mango, vücutta kolajen proteinleri üretmesini hızlandıran vitaminler olan bol miktarda A ve C vitamini içerir. Kolajen, vücudun bağ dokularının ve kan damarlarının  korunmasına yardımcı olur, böylece doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bu nedenle, mango haklı olarak yaşlanmayı önleyen bir gıda olarak isimlendirilebilir.

8-Hamilelik Döneminde Faydası Çok

Mangolar hamilelik sırasında demir ihtiyacını  karşıladıklarından hamile kadınlar için oldukça faydalıdır. Doktorlar genellikle hamilelik sırasında demir tabletleri kullanılmasını söylerler, ancak ilaçlı takviye yerine,  mangolarla sağlıklı olarak demir açısından zengin bir diyetin tadını çıkarabilirsiniz.

9-Kansızlığı Giderir

Mangonun içerisinde yer alan zengin demir içeriği aneminin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketilen mango kırmızı kan hücrelerinin fazla olmasına yardımcı olur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz