Gebelik öncesi sağlık kontrolü, hamile kalmayı planlayan kadınların mutlaka yaptırması gereken bir işlem olarak günümüzde önemini korumakta ve uzmanlar tarafından da önerilmekte. Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi kadrosunda bulunan Perinatoloji Uzmanı Dr. Emine Aydın, özellikle riskli gebeliklerin tespit edilmesi açısından, gebelik öncesi bu sağlık kontrollerinin yapılmasının büyük bir öneminin olduğunu vurguladı.

Hamile kalmak çoğu zaman planlanarak karar verilen bir durumdur, bu nedenle planlarına anne olmayı ekleyen kadınların bu planlarını uygulamaya koymadan önce sıkı bir sağlık taramasından geçmesi gerekmekte ve olası rahatsızlıklara karşı önlemlerini alması gerekmekte. Gebelik öncesinde mutlaka doktor kontrolüne gidilmesini ve sağlık taramasından geçilmesini öneren Dr. Emine Aydın, özellikle daha önce hamilelik yaşamış fakat düşük nedeni ile süreci sonlanmış olan kadınların özellikle bu kontrolleri yaptırması gerektiğini belirtti

Riskli Gebeliklere Önlem Alınması İçin Sağlık Kontrolü Yapılmalı

Riskli gebeliklerin çoğunluğunun doktor takibinde yapılması durumunda başarılı bir şekilde sonuçlandığına dikkat çeken Dr. Emine Aydın, gebelik öncesi sağlık kontrolü yapılması gerektiğinin önemle altını çiziyor. Çünkü çoğu zaman riskli gebelik tehdidi altında olduğunun farkında olmayan anne adayları, talihsiz bir şekilde bebeklerini kaybedebiliyor. Bu sebeple uzmanlara göre, hamile kalınmadan önce mutlaka bir sağlık taraması yaptırılmalı ve bir sorun var ise hamile kalınmadan önce bu rahatsızlıkların tedavisi gerçekleştirilmeli.

Daha önce riskli bir gebelik yaşamış ve hamilelik süreci düşükle sonuçlanmış olan kadınların sağlık taraması ile birlikte uzman bir doktor tarafından gözlem altına alınması Dr. Emine Aydın’ın tavsiyeleri arasında yer alıyor

sağlıklı bir gebelik için neler yapmak gerekir?

Hamile Kalmadan Önce Mutlaka Diş Muayene Yaptırılmalı

Hamilelik, çoğu rahatsızlık ortaya çıksa bile tedavinin gerçekleşemeyeceği bir dönem. Bu nedenle de uzmanlar, gebelik öncesi sağlık kontrolü listesine özellikle diş muayenesini de eklemektedir. Genel sağlık taraması kapsamında kadınlar, anne olmayı planlıyorlarsa öncelikle bir diş muayenesine gitmeli ve gerekli olan bir tedavi var ise gebelik öncesinde yaptırmalı. Çünkü gebelik süresince en fazla etkilenecek olan yerler bir tanesi annenin dişleridir. Bu sebeple, gebe kalınmadan önce diş sağlığı konusunda tüm önlemlerin alınması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz