Şimdi düşünün sosyal medya olmasa ne yaparım? Eğer ki sosyal medya olmadan yaşamayı hayal edemiyorsanız, sosyal ağ sitelerine bağımlı olmuş olabilirsiniz. O zaman sizde sosyal medyanın sosyal medyayı kullanan insanlar üzerindeki olumsuz etkilere maruz kalmış olabilirsiniz..

Maalesef ki, sosyal medyanın olumsuz etkileri çoğumuz için acı gerçek. Sosyal medyanın her gün insanlar üzerindeki olumsuz etkisine bakalım.

Depresyon ve Kaygı

Sosyal medyada günde birkaç saatinizi geçiriyor musunuz? Sosyal ağ sitelerinde çok uzun zaman geçirmek ruh halinizi olumsuz etkileyebilir. Aslında, sosyal medyayı sürekli kullanan kullanıcıların endişe ve depresyon belirtileri görülebiliyor.

Nedenini anlamak çok fazla düşünmeye gerek yok . Sosyal medyada gördüğünüz paylaşımları, paylaşanların hayatının özenle seçilmiş en iyi kısımlarını görmenizi sağlar.  kendi hayatınızdaki olumsuzluklarla karşılaştırdığınız zaman, endişe duyarsınız. Sosyal medya da bunu daha kolay hale getirmiştir.

Siber zorbalık

Sosyal medyadan önce, zorbalık sadece yüz yüze yapılabilecek bir şeydi. Sosyal medya ile birlikte, artık insanlar başkalarını çevrimiçi olarak zorbalık yapabiliyorlar Bugün herkes siber zorbalığın ne olduğunu biliyor ve çoğumuz bir kişiye neler yapabileceğini görüyoruz

Sosyal medya yeni insanlarla tanışmayı ve arkadaş edinmeyi kolaylaştırırken, aynı zamanda kötü insanların az çaba sarf ederek başkalarını gözyaşı dökmelerini sağlar. Zorbalığı yapan kişiler, sosyal ağlar ile insanların güvenini kazanmak ve daha sonra onları akranlarının önünde rezil edebilir. Örneğin, sahte bir profil oluşturabilir ve bir sınıf arkadaşına dostça davranabilir, daha sonra ona ihanet edebilir ve çevrimiçi olarak utandırabilir.

Bu çevrimiçi saldırılar genellikle derin zihinsel izler bırakır ve hatta bazı durumlarda insanları intihara yönlendirir. Siber zorbalık sadece çocukları etkilemez. Yetişkinler de çevrimiçi istismarın kurbanı olabilirler.

Kayıp Korkusu

Kayıp Korkusu , sosyal medyanın yükselişi ile aynı zamanda doğmuş bir fenomendir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sosyal medyanın toplum üzerindeki en yaygın olumsuz etkilerinden biridir.

Kayı korkusu kulağa şöyle geliyor. Örneğin, kimsenin sizi etkinliğe davet edip etmediğini görmek için mesajlarınızı sürekli kontrol edebilir. Veya çağırılmadığınız partide neler olduğunu öğrenmek için sürekli paylaşımları beklersiniz.

Veya takipçilerinizi kaybetme korkusu ile strese girebilirsiniz

 Artan sosyal ağ kullanımıyla, birisinin şu anda olduğunuzdan daha fazla eğleniyor olduğunu görme şansınız daha yüksektir. İşte tam da bu kayıp korkusuna neden olan şey.

Sağlıksız Uyku

Sosyal medyanın depresyon vakalarını arttırmanın yanı sıra, sosyal medyada çok fazla zaman harcamak kötü uykuya neden olabilir. Çok sayıda çalışma, sosyal medya kullanımının artmasının uyku kalitenizi olumsuz etkilediğini göstermiştir.

Uyku düzeninizin düzensiz hale geldiğini ve üretkenliğin düşmesine neden olduğunu düşünüyorsanız, sosyal medyaya göz atma süresini azaltmaya çalışın.

Bu, özellikle geceleri yatakta telefonunuzu kullanırken geçerlidir. Yatakta 5 dakika telefona bakmak isteyip keşfette saatlerinizi geçirmek olağan bir şey  Sosyal medya algoritmalarının değerli uykunuzu çalmasına izin vermeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz