Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığının yapılan araştırmalar doğrultusunda gebe olan kadınlarda düşük olayının yaşanmasına etki ettiği ortaya çıktı. İngiltere’deki Imperial College London ve de Belçika’daki Leuven Katolik Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara 650 kadının katılımı sağlandı ve bu araştırmaların sonucunda 12 haftadan önce düşük yapan gebe kadınların %29’unda travma sonrası stres bozukluğu semptomlarına saptandı.

Travma Sonrası Stres Kadınların Büyük Bir Çoğunluğunu Etkiliyor

Daha önce olduğu gibi günümüzde de gebeliğin erken dönemlerinde düşük olayı sıklıkla yaşanmaya devam etmekte. Ve bu doğrultuda hamileliğinin erken dönem olarak adlandırılan ilk hafta ve aylarında yaşanan düşük olayı, her altı kadından birinde meydana geliyor. Ve bu kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; yaşanılan travma sonrası stres bozukluğu uzun dönemli semptomlarını kadınlar üzerinde gösteriyor.

İngiltere’de bulunan Imperial College ve Belçika’da bulunan Leuven Katolik Üniversitesi bir araştırma başlattı ve bu araştırmada 650 kadını örneklem grubu yaptı. Yapılan araştırma ve incelemeler doğrultusunda 12 hafta öncesinde düşük yapan kadınların bir ay sonrasında travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığının uzun dönemli semptomlarını taşıdığı görüldü ve bu durum kadınların yüzde 29’unda etkili oldu. Bu kısa süreli olan araştırmaların ardından 9 ay sonra yeniden aynı kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, travma sonrası stres bozukluğu etkilerinin hala devam ettiğini gösterdi.

Travma Sonrası Stres Kadınları Uzun Süre Etkisi Altına Alıyor

Dünya çapındaki bilim insanları ve araştırmacılar 2016 yılında gerçekleştirdikleri daha küçük kapsamlı bir araştırmada, gebeliklerin erken zamanlarında düşük olayının yaşanmasının travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığını tetiklediğini ortaya koymuştu. Yapılan bu araştırma ile de birlikte daha önce küçük çaplı olarak yapılan bu araştırma sonucunun doğru olduğu da ispatlanmış olmaktadır.

Imperial College ve Leuven Katolik Üniversitesi yaptığı bu çalışmada, örneklem aldığı 650 kadın ile kısa dönemli çalışmalarından sonra 9 ay sonra yine görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bu görüşme sonucunda da bu kadınların yüzde 18’inin travma sonrası stres bozukluğu semptomlarını taşıdığı ortaya konmuştur. Yine aynı kadınların yüzde 11’inde depresyona, yüzde 17’sinde de kaygı bozukluğuna dair semptomlara rastlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz