Tükenmişlik sendromu, gerçekleşen aşırı derecedeki inflamasyon ve de psikolojik strese bağlı olarak gelişen bir sendrom çeşidi olarak çağımızın hastalığı adıyla sürekli olarak gündeme gelmekte. Buna bağlı olarak yapılan araştırmalar gösterdi ki; tükenmişlik sendromu, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına neden oluyor ve tetiklendiği zaman ritim bozukluğu başka olmak üzere pek çok zararın yaşanmasına sebebiyet veriyor. Üstelik bu zararlar hayati tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Tükenmişlik Sendromu Aritmiye Yol Açıyor

Dünya genelinde kalp rahatsızlıkları üzerinde araştırmalar yaban bilim insanları, yaptıkları araştırmalar neticesinde; insanların hissettikleri tükenmişlik hissin kimi zaman felce kimi zaman da kalp hastalıklarına sebebiyet verdiğini ortaya koydu. Buna göre; tükenmişlik sendromunun etkisi altında olan kişilerde atrial fibrilasyon yani aritmi rahatsızlığı gelişiyor ve bu durum düzensiz kalp atışlarının yaşanmasına neden oluyor.

Güney California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, örneklem olarak 11 bin kişi ele alındı ve bu kişiler 25 yıl boyunca tükenmiş sendromu kapsamında değerlendirildi. Bunun sonucunda tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerin %20’sinde aritmi rahatsızlığı görüldü.

Uzun Süreli Stres Tükenmişlik Sendromu Riskini Arttırıyor

Güney California Üniversitesi tarafından yapılan tükenmişlik sendromu ve kalp rahatsızlıkları temalı araştırmada, uzun süreli olarak etkili olan stresin tükenmişlik sendromuna yol açtığı ortaya konulmuştur. Özellikle ev ve iş yaşamında yaşanan olaylardan dolayı hissedilen uzun süreli stresin kalp dokularını olumsuz olarak etkilediği ve bunun sonucunda kalp hastalıklarının tetiklendiği ortaya konuldu.

Kalp rahatsızlığına neden olan ve tükenmişlik sendromunun ortaya çıkmasına neden olan durumlardan bir tanesinin de yapılan araştırmalar sonucunda, depresyon olduğu tespit edildi. Özellikle kendi halinden memnun olmayıp kendisini beğenmeyen ve hayatı ile ilgili olarak suçluluk duygusu hisseden kişilerin depresyona bağlı olarak tükenmişlik sendromuna yakalandığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Tıp bilimi insanlarının zihin ile kalp arasında yakından bir ilişki bulunduğunu açıklaması üzerine, depresyon rahatsızlıklarının da kısa vadede tükenmişlik sendromu durumunu tetikleyeceği ortaya çıkmış oldu. Bu bağlamda, yakın zaman içerisinde dünya genelinde tükenmişlik sendromuna bağlı olarak gelişen kalp rahatsızlıklarından artış olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz