Yoğurt en az 24 saat mayalanarak hazırlandığı zaman suyu ile birlikte tüketildiğinde pek çok rahatsızlığın giderilmesine katkı sağladığı gibi aynı zamanda kış aylarının kronik hastalığı olan gripten de korunmayı sağlıyor. Aslında oldukça ciddi bir solunum yolu rahatsızlığı olan grip, sağlıklı koşullarda üretilmiş olan doğal yoğurt tüketen kişilerin yakalanabileceği hastalıklar listesinden çıkıyor. Mustafa Kemal Üniversitesi, Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olan Profesör Nizami Duran ile ekibi tarafından yapılan araştırma sonucu gösterdi ki; içinde yüksek miktarda mikroorganizma bulunan yoğurtlar, insanları gripten ve soğuk algınlığından koruyor.

Profesör Dr. Nizami Duran’ın açıklamasına göre; soğuk algınlıklarından, gripten ve boğaz enfeksiyonlarından korunmanın en doğal ve en kolay yolu; bol probiyotik içerikli yoğurt mayalamaktır. Bunun için ise bir yoğurt en az 24 saat mayalanmaya bırakılmalı ve yoğurt, suyu ile birlikte tüketilmeli.

Bağışıklık Sisteminin Dostu: Yoğurt

Mustafa Kemal Üniversitesi profesörlerinden Nizami Duran’ın yaptığı açıklamalara göre yoğurt aynı zamanda insan yaşamında bağışıklık sistemi için de büyük önem taşıyor. Yoğurt bakterileri üzerinde yaptıkları çalışmaların oldukça çarpıcı sonuçlara işaret ettiğini belirten Duran, yoğurt ile beslenen kişilerin yoğurt ile beslenmeyen kişilere göre gribe karşı daha dirençli olabileceğini ifade etti. Grip, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu gibi viral enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan korunmada, iyi mayalanmış olan yoğurdun önlem amaçlı olarak tüketilmesi gerektiği bilgisi Prof. Dr. Duran tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 

Yoğurt yemenin faydaları?

Bağışıklık Sistemi için Fermente Gıdalar Tüketin

Grip ve benzeri gibi viral enfeksiyon kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıklardan korunmak için en basit ve en etkili yolun fermente gıdalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Duran, bu gıdaların başında yoğurdun geldiğini ifade ediyor. Çünkü fermente gıdalar içerisinde oldukça fazla sayıda mikroorganizma bulunuyor ve bu mikroorganizmalar kişilerin, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini azaltarak bağışıklık sisteminin direnç kazanmasına aracılık ediyor.

Prof. Dr. Duran aynı zamanda sağlıklı olan, iyi fermente edilmiş ve insan sağlığına oldukça yararı bulunan yoğurdun nasıl olması gerektiği bilgisini de veriyor. Buna göre; 24 saat mayalanmaya bırakılan yoğurdun tadının ekşimtrak olması gerekiyor. Çünkü yoğurdun mayalandıktan sonra ekşimtrak bir tat alması; içeriğindeki mikroorganizmalarda artış yaşandığını gösteriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz