D vitamini insanlığın ilk günlerinden son gününe kadar oldukça gerekli olan bir vitamin olarak önemini koruyor. Fakat yapılan araştırmalar gösterdi ki; alınması gerekenden daha fazla alınan D vitamini vücut için zararlı etkilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Dr. Murat Doğan’ın açıklamalarına göre; yüksek doz D vitamininin vücut için herhangi bir yararı yoktur ve tam aksi olarak zararı bulunmaktadır.

Özel bir üniversitede Öğretim Üyesi olan Murat Doğan, günümüzde pek çok kişinin bilinçsiz olarak vitamin tüketiminde bulunduğunu ve alınan bu vitaminler arasında özellikle D vitamininin yüksek doz olarak alınmasının vücuda hiçbir yarar sağlamadığını yaptığı açıklamada belirtti. Üstelik bu durumun herhangi bir yarar sağlamadığı gibi çeşitli zararları da ortaya çıkarabileceğini ifade etti. Ve bu konuda insanları, bilinçsiz vitamin tüketimi konusunda uyardı.

Yüksek Doz D Vitamini Böbrek Fonksiyonlarını Bozabilir

D vitamininin kemik gelişimi için oldukça önemli olduğu ve güçlü kemiklerin oluşması için bir zorunluluk olduğu bilinmekte fakat bunu sağlamak için yüksek doz D vitamini alımından uzak durulması gerekiyor. Aksi takdirde bu durum, vücutta bazı zararların yaşanmasına neden olabiliyor ve bunun sonucunda böbrek fonksiyonlarının bozulması söz konusu olabiliyor. Öğretim Üyesi Dr. Murat Doğan’ın açıklamalarına göre; yüksek doz alınan D vitaminleri, böbrek olmak üzere çeşitli organların fonksiyonlarını bozabiliyor. Bununla birlikte ayrıca kalsiyum bozuklukları ve yumuşak doku bozuklukları da yaşanabilecek olan zararlı etkiler arasında.

Kış Aylarında D Vitamini İhtiyacı Daha Fazla

D vitamini vücuda gereğinden fazla alındığında çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmekte fakat bilinen bir gerçektir ki; kış aylarında, yaz aylarına göre daha fazla D vitamini alınmalı. Çünkü yaz aylarında insan vücudu, gereksinim duyduğu D vitamininin büyük bir çoğunluğunu güneşten karşılamakta fakat kış aylarına girildiğinde güneşten yeteri kadar D vitamini alınmamasından dolayı daha fazla D vitamini içerikli gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre; insan vücudu 20’li yaşlarda daha fazla 65 yaşın üzerindekiler ise daha az D vitamini üretiyor. Bu noktada uzmanlar; belli bir yaşın üzerindeki kişilerin, doktor bilgisinde takviye olarak D vitamini almasını öneriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz